Podziemna Trasa Turystyczna pod Rzeszowskim Rynkiem
Ochoczo zapraszamy do odwiedzania wyjątkowego zespołu dysydenckich piwnic i korytarzy, robiącego jedną z największych atrakcji Rzeszowa – Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie piwnice”. Siatka podziemnych korytarzy, konstruowana latami przez społeczność Rzeszowa, posługiwała im jako sklepiki, składy, warsztaty produkcyjne, wreszcie – w czasie walk i kataklizmów – jako schronienie. Dzisiaj te mistyczne, a zarazem świetnie przebudowane i urozmaicone o wystawę historyczną, piwnice zaświadczają o zaradności, inwencji i inwencji ówczesnych obywateli naszego miasta. Klechda rzeszowskiego Rynku czeka na ujawnienie…
Podziemna Aleja Turystyczna w wielkościach
- Głębokość: 0,5 – 10 m pod taflą Rynku i kamienicami, na trzech kondygnacjach
- Długość: 369 m
- Ilość komnat: 15 korytarzy, 25 piwnic
- Czas powstania piwnic: XIV-XVIII w.
- Przestrzeń obiektu wejścia: 646 m kw.
Piwnice, korytarze, wystawa
Podziemna Aleja Turystyczna przenika pod kamienicami i taflą Rynku, sprzęgając wszelkie jego pierzeje. Indywidualnym piwnicom i przedpokojom przyznano kategorii, odnoszące się do ich procedur a także relacyj miasta.
Aleja kryje w sobie mnogie atrakcje i tajemnice. Można w niej poznać szczątki średniowiecznych zaporów, znaki ogni, nadgryzione „zębem czasu” resztki żelaznych krat i przegubów, kilkusetletnie cegły „palcówki”, zamaskowane skrzyżowania. Atrakcyjności piwnic spełnia wystawa historyczno-oświatowa, na jaką komponują się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i zapalnej, galeria ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek, przedstawiająca, z których naczyń i towarów dziennego wykorzystania korzystali ówcześni lokatorowie Rzeszowa. Portret rzeszowskiego Rynku z przełomu XIX i XX wieków prezentują ogromnych wymiarów fotografie umiejscowione w obiekcie wejścia. Właściwą „uliczką pouczającą” stanowi Korytarz Herbowy, w którym zlokalizowane zostały herby byłych posiadaczy Rzeszowa, herby terenów i województw, na rejonie jakich umiejscowione było miasto, wreszcie herby miasta Rzeszowa.
Po wyjściu z Drogi zapraszamy do zwiedzenia prze ciekawej wystawy Muzeum Opowiastek Miasta Rzeszowa, egzystującego katedrą Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.